ΑΣ Κερκης – ΑΕΣ Φοίνικος 4-2

30-11-2014

(Του Σταύρου Μακρή )

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες ,  παρακολούθησαν οι φίλαθλοι οι οποίοι  βρέθηκαν στο γήπεδο του Μαραθοκάμπου την Κυριακή το μεσημέρι . Ο Κέρκης κατάφερε να κάνει το δυο στα δυο  στην έδρα του με τελικό σκορ 4-2 ( 1-2 ημίχρονο )υπέρ του Φοίνικα  δείχνονταςότι στην έδρα του δύσκολα χάνει. Απότην αρχή του αγώνα φάνηκε ότι και οι δυο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο για να παλέψουν για την νίκη και τους 3 βαθμούς.
Στο 16΄  της αναμέτρησης  ο Φοίνικας άνοιξε το σκορ , μετά  από απόκρουση τετ α τετ  του τερματοφύλακα του Κέρκη (Α. Χάνης) ο παίκτης του Φοίνικα (Μάρκου) ο οποίος  πήρε την μπάλα μετά την  απόκρουση  και σκόραρε σε κενή εστία. Η ισοφάριση  ήρθε γρήγορα για την ομάδα του Κέρκη  με το Γιάννη Παπαγεωργίου  μετά από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια από τα πλάγια..Η ομάδα του Φοίνικα κατάφερε νακάνει το 1-2 στο 44΄.
Το δεύτερο ημίχρονο ο Κέρκης μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να ανατρέψει  πολύ γρήγορα το εις βάρος του σκορ. Αρχικά ο Νίκος Μουκαζής (Γεννημένος το 2000) στο 53΄, με σουτ έξω  από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια  κατέληξε στα δίχτυα . Στο 55΄ ήρθε  η ανατροπή   μετά από σουτ
από το σημείο του πέναλτι  του Γιώργου Χατζηιωάννου. Στο 70΄ ο Κέρκης κατάφερε
να  πετύχει και  4ο  γκολ  και δεύτερο προσωπικό του Γ. Παπαγεωργίου με πλασέ απέναντι από τον τερματοφύλακα , μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον Γ. Χατζηιωάννου. Πολύ καλό παιχνίδι
έκαναν  οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων οι οποίοι πραγματοποίησαν  πολλές και δύσκολες επεμβάσεις.