Ποδόσφαιρο Β΄Κατηγορία Κέρκης- Αγ. Αθανάσιος 2-1

24-11-2014

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε ο δυνατός αέρας και οι δυνατές μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου ο Κέρκης βγήκε νικητής χάρη σε 2 γκολ του Γιάννη Παπαγεωργίου .

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κέρκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 1’ η ομάδα του Αγίου Αθανάσιου αντέδρασε στην συνέχεια παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι και έχοντας σαν σύμμαχο τον αέρα  άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Στο 25΄ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μιχάλη Γιασκουλίδης μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ η μπάλα πήγε στο σημείο του πέναλτι και μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή η μπάλα  κατέληξε στα πόδια του σκόρερ ο όποιος με σουτ έκανε το 0-1 .

Η ομάδα του Κέρκη  προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια του αγώνα. Αρχικά μια εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου πήγε ελάχιστα άουτ.. Το γκολ ήρθε στο 40΄ μετά από  κίνηση του Χατζηιωάννου ο όποιος σύγκλινε από τα πλάγια προς την μεγάλη περιοχή και με  παράλληλη πάσα στο σημείο του πέναλτι και βρήκε αμαρκάριστο   τον Κ. Κουτσοδόντη  το  σουτ του όποιου  απέκρουσε ο τερματοφύλακας δύσκολα και στην επιστροφή ο Παπαγεωργίου έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέρκης  είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κλίνοντας τον αντίπαλο στα καρέ του. Στο 60΄ εκτέλεση φάουλ του  Κ. Κουτσοδόντη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι  . Το γκολ της νίκης πέτυχε  στο 65΄ όταν  ο Δ. Καπρέλης έβγαλε μια όμορφη μπαλιά  ,πίσω από την πλάτη της άμυνας του Αγ. Αθανασίου,   βρήκε τον Γ. Παπαγεωργίου ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα  και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ο Κέρκης προσπάθησε να πετύχει και τρίτο γκολ χωρίς να τα καταφέρει με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά  να κλειστεί πίσω δεχόμενος την πίεση του  αντίπαλου ο οποίος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. (Ρεπορτάζ Σταύρου Μακρή)